Oferta - dla mieszkańców

PoradnikWysokość opłat za ciepło w dużej mierze zależy od Ciebie i Twoich przyzyczajeń oraz od stanu technicznego budynku i lokalu. Warto nabrać prawidłowych nawyków użytkowania i zadbać, by straty ciepła były jak najmniejsze. Bo, że być muszą – to oczywiste. Prawa fizyki są nieubłagane. Ciepłe powietrze zawsze przenika do zimniejszego. Minimalizować je może tylko dobra izolacja.

Dla budynku istotny jest jego stan techniczny, tj. czy jest właściwie ocieplony, czy materiały budowlane spełniają normy energetyczne oraz czy okna i drzwi są szczelne. Ważny jest również stan instalacji wewnętrznej rozprowadzającej ciepło, tj. czy jest w pełni drożna i dobrze zaizolowana.

Znaczenie ma także stan techniczny węzła cieplnego oraz jego automatyka. Te optymalizują dostawy ciepła - uruchamiają je tylko wtedy, kiedy temperatura zewnętrzna tego wymaga. Dobre nawyki użytkowników też mają znaczenie. Mogą obniżyć koszty ogrzewania aż do 30%. Samozamykacz drzwi wejściowych, czy po prostu dokładne ich zamykanie, niepozostawianie otwartych okien na klatkach, w piwnicach i suszarniach – zdecydowanie ograniczą zużycie ciepła.

Grzejnik
Pamiętaj, by w mieszkaniu wietrzyć intensywnie, ale krótko, zakręcając na ten czas kaloryfery.

Warto obniżać temperaturę grzania podczas nieobecności, w nocy, a także w rzadko użytkowanych pomieszczeniach. Od temperatury dla Ciebie optymalnej, obniżaj ją jednak nie więcej niż o 3°C, by nie wychłodzić nadmiernie pomieszczeń. Ponowne nagrzanie pomieszczenia, czy całego budynku - jest kosztowniejsze.

Nie zasłaniaj kaloryferów szafkami lub zasłonami, pozwalając ciepłemu powietrzu krążyć w pomieszczeniu. Skieruj je do wnętrza np. stosując nad kaloryferem półki lub parapety, a za nim ekrany zagrzejnikowe.

Nie susz na kaloryferach prania i dobrze wentyluj pomieszczenia. Wilgotne powietrze źle się nagrzewa i trwale może prowadzić do zagrzybienia. Codziennie korzystaj z zaworów termostatycznych, regulując zużycie ciepła, a w dni słoneczne - pozwól słońcu wpłynąć do wnętrz. Użytkując ciepłą wodę, zadbaj o szczelność kranów. A podczas kąpieli korzystaj z prysznica zamiast z wanny i zakręcaj kran na czas mydlenia. To takie proste.

Biuro Obsługi Klienta
e-mail: bok@sec.com.pl
T +48 91 450 99 99

BOK czynny:
pn-pt: od 8:00 do 17:00
Siedziba SEC
ul. Zbożowa 4,
70-653 Szczecin
znajdź nas na mapie >

KASA czynna:
pn-pt: od 9:00 do 14:00
do góry